Czym są pożyczki pomostowe?
Ogólnie można powiedzieć, że pożyczka pomostowa jest krótkoterminowym (najczęściej do 12 miesięcy) wsparciem finansowym firmy, która oczekuje znacznie większego przypływu środków finansowych w bardziej odległej perspektywie. Tego typu pożyczki są jednym z mechanizmów finansowych umożliwiających realizację większych przedsięwzięć (np. kilkumilionowych) w sytuacji, gdy dana firma nie dysponuje odpowiednimi środkami własnymi. Pomost w postaci pożyczki zapewnia takiej firmie utrzymanie płynności finansowej, do czasu otrzymania oczekiwanych większych środków.
2020-12-09, 11:56

Przykłady finansowania za pomocą pożyczek pomostowych
Wyobraźmy sobie sytuację, w której przedsiębiorstwo potrzebuje własnej hali produkcyjnej. Właśnie pojawiła się na rynku atrakcyjna propozycja sprzedaży takiej hali w bardzo korzystnej cenie. Firma chciałaby sfinansować zakup z wykorzystaniem kredytu bankowego. Bank wymaga jednak wkładu własnego wysokości np. 10% ceny zakupu. Zarząd przedsiębiorstwa nie chce lub nie może sfinansować wkładu własnego ze środków firmy.
Rozwiązaniem może być tu pożyczka pomostowa. Środki w ten sposób uzyskane mogą zostać przeznaczone na zapewnienie udziału własnego w banku. Bank zaś dzięki temu ma podstawy aby udzielić kredytu na zakup.
Opisana powyżej sytuacja jest dosyć typowym przypadkiem, przy czym może być tu wiele różnych wariantów. Oto kilka przykładów:
• Przedsiębiorca stara się o dotacje z funduszy Unii Europejskiej i niezbędne jest wykazanie się własnym wkładem finansowym. Pożyczka pomostowa zapewni te środki;
• Deweloper - pożyczka pomostowa na dokończenie budowy mieszkań lub domów, które po zakończeniu budowy zostaną sprzedane;
• Firma handlowa – pożyczka pomostowa na rozwiązanie zatorów płatniczych w sytuacji, gdy firma oczekuje na spłatę;
• Zakład produkcyjny oczekuje od kontrahenta dużej płatności z opóźnioną zapadalnością. Pomost finansowy zapewni płynność do tego czasu;
• Sprzedaż aktywów firmy. Firma sprzedaje np. własną nieruchomość jednak postępowanie sprzedażowe opóźnia się a środki finansowe są pilnie potrzebne;
• Firma produkcyjna - leasing maszyn i pożyczka pomostowa zapewni wkład własny;
Pożyczki pomostowe mogą w wielu przypadkach być bardzo pożytecznym mechanizmem finansowym. Co więcej, można pokusić się o stwierdzenie, że są korzystne dla obu stron tj. zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy.

Korzyści dla pożyczkobiorcy

Pożyczkobiorca zyskuje metodę chwilowego wsparcia, która zapewnia mu realizację długofalowych celów. Prawdą jest, że pożyczki pomostowe są na ogół istotnie wyżej oprocentowane niż kredyty bankowe. Trzeba jednak brać tu pod uwagę fakt, że są to obciążenia krótkoterminowe. Natomiast szybkości uzyskania takiego pomostu jest zaletą nie do przecenienia a potencjalne korzyści z tym związane mogą po wielokroć zrekompensować obciążenia związane z podwyższonym oprocentowaniem.

Korzyści dla pożyczkodawcy

Pożyczkodawca, w przypadku Future Capital Inwestor, gdy inwestuje w pożyczkę pomostową, otrzymuje korzyści wynikające ze zwiększonego bezpieczeństwa swojej inwestycji, a co za tym idzie zmniejszonego ryzyka. W porównaniu do innych pożyczek, te pomostowe są najczęściej udzielane kontrahentom, którzy w perspektywie spodziewają się znaczącego zastrzyku finansowego. Daje to większą pewność, że będą w stanie regulować terminowo swoje zobowiązania wobec pożyczkodawcy. Oczywiście, nie zwalnia to pożyczkodawcy z obowiązku sprawdzenia, czy spodziewane zasilenie finansowe jest poparte twardymi dokumentami, umowami, kontraktami itp.

KONTAKT / AUTOR
Agnieszka Kopecka
PR & Marketing Manager
Future Capital
+48 793597979
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.